Архитектура и мед

Архитектура и мед

"Материалите реагират един с друг и имат своето излъчване, така че съставът на материала дава началото на нещо уникално."

- Питър Зумтор

Пчелите продължават да ни очароват все така. Като трудолюбиви строители, ние като хора и архитекти на заобикалящата ни среда можем да се учим от тях. Всеотдайността, упоритият труд и грижата създават пространство, от което се ражда нещо наистина уникално - мед. Но какво можем да научим от пчелите като архитекти?

Пчелните общества са сложни и йерархични. Има една пчела майка, много по-голяма от останалите, която отговаря за снасянето на яйцата. Подобно на хората, пчелите се нуждаят от някаква организация, защита и комфорт, за да работят ефективно. Пчелите-работнички поемат всички останали задачи в кошера, като например изграждането на клетки, храненето и събирането на храна, защитата и почистването на гнездото. Мъжките пчели в семейството са търтеи, в по-малък брой, чиято единствена функция е да оплождат майката по време на брачния полет. Тази организация има малки разлики между отделните видове. Приближавайки се към физическата структура на кошерите, можем да видим, че разнообразието от видове конструкции също е огромно. Архитектурата във вътрешността на кошерите им е изградена така, че бръмбарите и другите натрапници, които се опитват да проникнат в гнездата, се оказват изгубени в лабиринта и биват убити, покрити със смес от восък, кал и растителна смола. Учените са наблюдавали разнообразни структури в пчелните пити в три измерения, които могат да бъдат класифицирани в целеви и спираловидни модели, които могат да достигнат до 20 етажа. Интересен факт за пчелната пита е нейната шестоъгълна форма в повтарящ се модел, който ефективно запълва пространството. Всяка малка кръгла клетка е яйчна камера, изградена от пчела работничка, която отделя там восък, за да формира структурата. Тази клетка се снабдява с храна, изхвърляна от пчела-сестра, и след това се запълва с яйце от пчелата-майка. В тези клетки пчелите израстват от яйце до зряла възраст за около 50 дни. Всичко това позволява ефективност, устойчивост и защита, като по този начин помага на малките буболечки да създават спокойно сладкия нектар. Но е важно да се помни, че съвършената архитектура се отнася и до друг аспект - заобикалящата среда. Известният архитект Петер Цумтор винаги споменава непосредственото обкръжение на една сграда, природата до нея. Той твърди, че композицията е от решаващо значение за функционирането на едно пространство. Пчелите разбират това, то е в тяхната същност и те преобразяват мястото, което обитават, композирайки сладка хармония, каквато няма друга. Красива песен, която лекува дори най-дълбоките рани.


По-стар пост По-нова публикация